Hozzávalók:
500 g (≈7,5 dl) fehér liszt
5 púpozott ek. cukor
2,5 dl tej
2 tojássárgája
2 ek. étolaj
2,5 dkg friss élesztő
1 csapott mk. szódabikarbóna
csipet só
Töltelékhez:
10 dkg vaj
4 púpozott ek. cukor
1,5 púpozott ek. kakaópor
Aki szeretné, csinálhatja 100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszttel, és 400 g finom liszttel, én is így tettem.
A tésztát kenyérsütő gépben dagasztottam, és kelesztettem, de kézzel dagasztva, és egy tálban, meleg helyen kelesztve is ugyanezt az eredményt kapjuk.
A lisztet, a szódabikarbónát, 4 ek. cukrot, a 2 ek. olajat, és a csipet sót egy tálban jól összemorzsolom kézzel, hogy az olaj se maradjon kis csomókban.
A tejet meglangyosítom, és a felét a kenyérsütő üstjébe/egy tálba öntöm. Hozzáadom a két tojássárgáját, majd a lisztes keveréket is beleborítom.
Az élesztőt a lisztes keverék közepére morzsolom, rászórok egy púpos evőkanál cukrot, majd ráöntöm a maradék langyos tejet.
Kenyérsütő gép esetén elindítom a dagasztó-kelesztő programot, ez nálam a dough nevezetű, 8-as számmal ellátott program. A dagasztás végétől számított 30 percig hagyjuk kelni.
Kézi dagasztás esetén megvárom míg az élesztő 5 perc alatt kicsit felhabzik, majd legalább 15 percet dagasztom , letakarom egy konyharuhával, majd jó meleg helyen fél órát kelesztem. Erre a célra picit befűthetjük a sütőnket is, de 40C°-nál azért ne legyen bent melegebb!
Míg a tésztára várakozunk készítsük el a tölteléket! 100g vajat picit olvasszunk meg, majd adjunk hozzá 4 púpos ek. cukrot, és 1,5 púpozott ek. natúr kakaóport, és jól kavarjuk össze!
Ha a tészta megkelt, vágjuk 3 részre. Az egyik harmadot lisztezett nyújtódeszkán nyújtsuk tepsi méretűre, kenjük meg a kakaós masszával, és tekerjük fel mint egy palacsintát, majd tegyük át egy zsírpapírral kibélelt tepsibe. A másik két tésztácskát is ugyanígy kinyújtjuk, megkenjük, feltekerjük, a tepsibe helyezzük, majd összefonjuk őket. A nyers kalácsot megkenjük felvert tojásfehérjével, és bekapcsoljuk a sütőt 175C°-ra.
Míg a sütő felmelegszik a kalácsnak van még ideje kicsit kelni, aztán mehet is a sütőbe! 15 perc után, ha túlságosan pirul már a kalácsunk, lejjebb vehetjük a hőfokot 160C°-ra, és süssük további 8 percig.
A sütési idő eléggé függ a sütő milyenségétől, nekem 23 perc volt az ideális.
Akinek régi gáztűzhelye van, és hajlamos alulról mindent megégetni, az tegyen a tepsi alá egy másik tepsit is, így jobban eloszlik a hő. Bátrabbak 1 dl meleg vizet is belöttyinthetnek a sütő aljába, de ezzel azért óvatosan ! :)