2013.09.17.
14:37

Írta: Puncsedlina

A kovász és a kenyér, mely kisült belőle.

Már egy ideje izgatta a fantáziám a kovász készítése, és hogy miképpen lehet dolgozni vele. Nem késlekedtem sokat, elkészítettem, és ma megsütöttem első kovászolt rozskenyerem.

A kovász készítésének módját innen csentem. Én teljes kiőrlésű rozslisztet használtam, és az első adag liszt+víz keverékhez egy kanál mézet is kevertem, állítólag ez is jót tesz a kovásznak. A langyos víz legyen felforralt, majd langyosra visszahűtött csapvíz! A befőttes üveget egy konyharuhával fedtem le, és a konyhaszekrényben tároltam. 

Az elkészült a kovász, fincsi cefre szagú lett. :)

A kenyér:

kovaszolt-tk-rozskenyer.jpg

 

Úgy gondoltam, ha már kovász, akkor megpróbálkozom egy teljes kiőrlésű rozskenyérrel.

Hozzávalók:

2,7 dl langyos víz

1 ek. olaj

2 mk. só

400 g (6dl) teljes kiőrlésű rozsliszt

3 ek kávédarálóban ledarált lenmag (elhagyható)

az elkészült kovász 2/3 része

3 mk. cukor

 

A hozzávalókat a kenyérsütőgép üstjébe öntöm a megadott sorrendben, és dagasztó, kelesztő programra állítva a gépet elindítom.

Amennyiben nincs kenyérsütő gépünk, kézzel, vagy robotgéppel dolgozzuk össze a hozzávalókat egy tálban.

A tésztát minimum 8 órán át meleg helyen (vagy a kelesztő program lejárta után a kikapcsolt kenyérsütő üstjében) kelesztjük.

Számomra is nagy meglepetés volt, mennyire ragacsos ez a tészta, de ha teljes kiőrlésű rozskenyeret szeretnénk, akkor ez van.

A hosszú kelesztés után, némi fehér liszttel megszórjuk a tésztát, és lisztezett gyúródeszkára borítjuk. További liszt segítségével két hosszúkás kenyérformát formázunk, és sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük. Meleg helyen fél órát kelesztjük.

A sütőt bekapcsoljuk 190 C°-ra, a sütő aljába egy kis edénykébe vizet helyezünk (max. a feléig töltjük), így nagyon jól átsül a kenyerünk, de nem szárad ki. 

Ha a sütő elérte a kívánt hőfokot, a kenyerek tetején 2-2 vágást ejtünk, majd betesszük sülni őket.

15 perc után 175 C°-ra csökkentem a hőmérsékletet, és további 20 percet sütöm a kenyereket.

A kenyér akkor jó, ha az alját megkopogtatva kong. 

A maradék kovászhoz 2,5 dl teljes kiőrlésű rozslisztet, és 2 dl langyos vizet adok, összekeverem, konyharuhával letakarom, és fél napra a konyhaszekrénybe teszem. Ezután megint kenyeret sütök belőle, vagy kupakot tekerek rá és a hűtőbe teszem aludni. Újabb felhasználás előtt pár órával kiveszem a hűtőből, a 2/3 részét felhasználom a maradékhoz 2,5 dl teljes kiőrlésű rozslisztet, és 2 dl langyos vizet adok, összekeverem...... és így tovább.

Ha sokáig nem sütsz kenyeret, akkor azért hetente tedd azt meg hogy előveszed a kovászt, a 2/3-át kiöntöd, és a maradékhoz friss lisztet és vizet adsz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://puncsedlina.blog.hu/api/trackback/id/tr945520538

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása